X
تبلیغات
رایتل

دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

خطرناکترین جاده های دنیا

١. جاده یونگاس شمالی (North Yungas Road) که از لاپاز به کورویکو می رود و در ناحیه یونگاس بولیوی در شمال شرقی لاپاز واقع شده است، به خطرناکترین جاده دنیا معروف است. مطابق تخمین‌ها سالانه بین ٢٠٠ تا ٣٠٠ نفر در این جاده جان خود را از دست می‌دهند. این جاده از میان دامنه های پرشیب کوه پیچ و تاب می‌خورد و به جنگل بارانی شمال رشته کوه آلتیپلانو می‌رسد.

این جاده از محدود راه هایی است که جنگل‌های بارانی آمازون رابه پایتخت بولیوی وصل می‌کند. جاده مزبور که به جاده مرگ نیز معروف است،‌در خلال جنگ‌های چاکو در دهه ۱۹۳۰ توسط زندانیان پاراگوئه‌ای ساخته شد. جاده فاقد نرده‌های محافظ است و سقوط وسایل نقلیه به داخل دره عمیق و مرگبار پای کوه بسیار رخ می‌دهد. در زیر تصاویری از این جاده دیده می‌شود.

Yungas Road

۲. تونل گولیانگ در کوه‌های تای هنگ چین دومین جاده خطرناک دنیا شناخته شده است.

Gouliang

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 1 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 09:51 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

خبر علمی: کشف عقرب دریایی غول پیکر

پژوهشگران اروپایی موفق به کشف فسیل چنگال یک عقرب دریایی غول پیکر به طول ۲.۵ متر شدند. به گزارش نشریه German Biology Letters این فسیل ٣٩٠ میلیون ساله توسط دانشمندان آلمانی کشف شده است.

این موجود که Jaekelopterus rhenaniae نامیده شده است، در رودخانه‌ها و باتلاق ها حرکت می‌کرده است.

اندازه فسیل کشف شده نشان می دهد که سخت پوستان در گذشته های دور دارای اندازه غول آسایی بوده اند.

چنگال کشف شده خود دارای طولی معادل ٤٦ سانتی متر است که دلالت بر اندازه ٢.٥ متری موجود دارد. بزرگترین عقرب دریایی کشف شده تا قبل از این واقعه، دارای حداکثر اندازه ٥٠ سانتی متر بوده است.

اصل خبر: http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7104421.stm

تاریخ ارسال: چهارشنبه 30 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 05:21 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 4 نظر

بزرگترین کشتی های دنیا

کشتی نفتکش ناک نویس (Knock Nevis) بزرگترین کشتی حال حاضر در دنیاست. این سوپرتانکر بیش از ٤٥٨ متر طول و ٦٩ متر عرض دارد. این کشتی در فاصله سالهای ١٩٧٩ تا ١٩٨١ ساخته شد و در طی جنگ ایران و عراق صدمه دید. در سال ١٩٩١ دوباره به اقیانوس بازگشت، لیکن اکنون از آن به عنوان یک سکوی ثابت نفتی استفاده می شود.

کشتی ناک نویس متعلق به نروژ بوده و می‌تواند ٤.١ میلیون بشکه نفت حمل کند.

 

تاریخ ارسال: چهارشنبه 30 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 11:31 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 1 نظر

طولانی‌ترین سد دنیا

طولانی‌ترین و یکی از بزرگترین سدهای دنیا به نام سد سه دره (Three Gorges Dam) در چین قرار دارد. این سد عظیم بر روی رود یانگ تسه، یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های جهان احداث شده است. طول سد مزبور ٢٣٣٥ متر و ارتفاع آن ١٨٥ متر می‌باشد.

نیروگاه برقابی (هیدروالکتریک) این سد که تا سال ٢٠١١ تکمیل می‌گردد، می‌تواند بیش از ٢٢٥٠٠ مگاوات برق تولید کند و از این نظر بزرگترین ایستگاه تولید انرژی برقابی در سراسر دنیا است. گرچه این سد دارای مزایای اقتصادی غیرقابل انکار است، لیکن پس از آبگیری کامل باعث جابجایی ١.٣ میلیون نفر از محل زندگی خود و نابودی بسیاری از مقرهای باستانی چین خواهد گردید. مخزن پشت سد طولی معادل ٦٠٠ کیلومتر خواهد داشت. تصویر زیر از مراحل ساخت سد برداشته شده است:

ساخت سد در سال ١٩٩٤ آغاز شد و در ١٥ می ٢٠٠٦ بتن ریزی سد به پایان رسید. تصویر زیر از سایت ناسا گرفته شده و عکس ماهواره ای سد را در دو موقعیت زمانی نشان می دهد.

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 29 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 12:41 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

بزرگترین چاله دنیا

بزرگترین چاله دنیا که ساخته دست بشر است، در واقع معدن الماسی است که در سیبری شرقی روسیه واقع شده است. این معدن بیش از ٥٢٥ متر عمق و ١٢٥٠ متر قطر دارد.

کشش ناشی از جریانهای هوای گردابی و گرانش عظیم این حفره، باعث شده تاکنون چند هلی کوپتر به داخل آن سقوط کنند. در نتیجه تمامی پروازها بر فراز این حفره ممنوع شده است.

در زیر یک عکس ماهواره‌ای از این حفره دیده می‌شود.

 

تاریخ ارسال: دوشنبه 28 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 12:36 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب
   1      2   >> صفحات وبلاگ