X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

ساخت هواپیمای مجهز به چتر نجات

 

این هواپیمای جدید به تازگی اولین تست خود را با موفقیت طی کرده است. لیکن خلبان این هواپیما نیازی به تکیه به چتر نجات شخصی خود در هنگام حادثه ندارد. این هواپیمای کوچک دارای یک چترنجات به قدر کافی بزرگ است که می‌تواند هواپیما را در هنگام نقص فنی، به سلامت به زمین برساند.

در برخی حوادث مانند برخوردهای کوچک هوایی یا از دست رفتن کنترل هواپیما، خلبان قادر به استفاده از چتر نجات شخصی خود نخواهد بود. در اینگونه موارد چتر نجات هواپیما می‌تواند جان خلبان را نجات دهد.

شرکت Cirrus Design  این چتر نجات را با موفقیت بر روی یک هواپیمای سبک SR-20 آزمایش کرده است. این چتر نجات می‌تواند در ارتفاع ٣٠٠ متری عمل کرده و هواپیما را با سرعت ١٧ مایل بر ساعت به زمین برساند. از چرخهای فرود هواپیما به عنوان جاذب شوک استفاده می شود.

این سازوکار برای هواپیماهای بزرگ کارایی ندارد. برای اینگونه هواپیماها می‌توان از بالهای تغییرشکل دهنده که در مواقع خاص سطج بزرگتری را برای فرود فراهم می‌کنند استفاده کرد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت مجله نیوساینتیست مراجعه شود.

New Scientist -- Now the jet plane wears the parachute

تاریخ ارسال: دوشنبه 17 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 10:32 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

کلک ایرانسل برای افزایش درامد

اگر تا بحال از خطوط اعتباری ایرانسل استفاده کرده باشید متوجه این نکته شده‌اید که وقتی کسی با شما تماس می‌گیرد، یعنی دریافت کننده تماس هستید، کیفیت صدا فقط در لحظات اول خوب است و با گذشت مدت کوتاهی صدا منقطع می‌شود طوری که مجبور به قطع تماس می‌شوید. اما زمانی که شما با شماره‌ای اعم از ثابت یا موبایل تماس می‌گیرید، کیفیت صدا بسیار خوب است و ندرتا دچار قطعی تماس می‌شوید.

 

این یکی از کلک های ایرانسل برای افزایش درآمد است. زیرا به مجرد برقراری تماس با شما از سوی یک فرد دیگر، کیفیت صدا آنقدر بسرعت کاهش می‌یابد که شما محبور به قطع ارتباط و گرفتن شماره طرف مقابل می‌شوید. بدین ترتیب شارژ اعتباری شما کاهش می‌یابد و عواید آن به جیب شرکت ایرانسل می‌رود. می‌توان گفت خطوط ارتباطی ایرانسل، اصطلاحا غیرمتقارن است.

 

گرچه تلاش شرکت ایرانسل برای کاهش قیمت خدمات در سال‌های اخیر قابل تقدیر بوده است، لیکن نامتقارن بودن کیفیت خطوط آن عملی غیرحرفه‌ای است و باید سریعا در کمال صداقت نسبت به رفع این اشکال اقدام شود.

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 13 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 11:07 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

آلوده شدن مورچه به قارچ کوردیسپ

 

تصویر فوق یک مورچه را نشان می‌دهد که توسط قارچی به نام کوردیسپ Cordycep آلوده شده است. این قارچ کنترل رفتار مورچه را بدست می گیرد و او را مجبور می‌کند تا ارتفاعات بالای یک درخت صعود کرده و خود را به یک شاخه بچسباند. این رفتار عجیب و غریب باعث گسترش پراکنش هاگ‌های قارچ می‌شود.

منبع: BBC News

تاریخ ارسال: چهارشنبه 12 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 01:32 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 1 نظر

چیتای کمیاب آسیایی

 

کوشکی یک چیتای کمیاب آسیایی است که توسط یک شکارچی غیرقانونی به اسارت درآمده بود و بعدا توسط نگهبانان محیط زیست آزاد شده وبه پارک پردیسان تهران منتقل شد. این تصویر توسط خبرنگار رویتر گرفته شده و کوشکی رادر حال قدم زدن در قفس خود نشان می‌دهد. چیتای کمیاب آسیایی در کوههای خشک زاگرس زندگی می‌کند. بنا به گزارش‌های بین‌المللی، نسل این گونه از چیتا در حال انقراض است.

 

تاریخ ارسال: چهارشنبه 12 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 10:52 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 1 نظر

تصویر جالبی از یک ایگوانا

 

گونه‌ای از ایگوانای تاجدار فیجی بر روی مجسمه‌ای از خویشاوند خزنده دور خود، یک اژدهای کومودو نشسته است. این گونه از ایگوانا در معرض خطر انقراض قرار دارد. باغ وحش تارونگای سیدنی برنامه‌ای را برای حفاظت از ایگوانا که تنها در تعدادی از جزایر پراکنده اقیانوس آرام زندگی می‌کند، تدارک دیده است. گزارش از AP

تاریخ ارسال: چهارشنبه 12 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 10:33 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر
   1      2   >> صفحات وبلاگ