X
تبلیغات
زولا

دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

انواع والها

والها موجودات شگفت انگیز دریاها هستند. ممکن است کودکان یا افراد عامی آنها را نوعی ماهی بدانند در صورتی که می دانیم شباهت آنها با ما انسانها بسیار بیشتر از ماهیهاست. والها مانند ما و سایر پستانداران خونگرم هستند و اسکلتی شبیه انسانها دارند. شکل زیر به ترتیب اسکلت دست اسب، انسان، وال، کروکودیل و پرنده را نشان می دهد. به وجود پنج انگشت در اسکلت دست وال که آنرا بسیار شبیه انسان می سازد توجه کنید. 

 

  

والها به دو دسته بزرگ والهای دندان دار (Toothed Whales) و والهای بالنی (Baleen Whales) طبقه بندی می‌شوند. 

 

والهای دندان دار همانطور که از اسمشان پیداست، در دهان خود دندان دارند. از دیگر ویژگی های مشترک آنها وجود یک سوراخ بازدم در بالای سر آنهاست در حالی که والهای بالنی دو سوراخ در بالای سر خود دارند. این گونه والها از اندامی به عنوان ملون در سر خود برای متمرکز کردن امواج صوتی خود استفاده می کنند. مغز آنها بزرگ است و عمدتا حیوانات باهوشی محسوب می شوند. مهم ترین انواع والهای دندان دار عبارتند از:   1. نهنگ قاتل (Killer Whale):

طول: حداکثر 9 متر 

رنگ: پشت سیاه و شکم سفید، تکه ای زینی شکل برنگ خاکستری در عقب باله پشتی، تکه ای سفیدرنگ درست زیر چشم‌ها 

باله پشتی: انحنا به سمت عقب، در وسط بدن، حدود 1.8 متر ارتفاع 

دم: کوتاه و پف دار 

 

این نهنگ ها بطور گروهی زندگی و حرکت می کنند و قدرتمندترین شکارچی دریا محسوب می‌شوند. غذای آنها را شیرهای دریایی، کوسه ها و سایر حیوانات دریایی تشکیل می دهد. فرزندان تا پایان عمر و حتی پس از بچه دار شدن با والدین خود زندگی می کنند. 

 

 

 

2. عنبرماهی (Sperm Whale):

طول: حداکثر 18 متر 

رنگ: خاکستری تیره متمایل به قهوه‌ای 

 

نهنگ اسپرم یا عنبرماهی بزرگترین گوشتخوار دنیا است. شکل منحصر بفرد آنها به علت سر بسیار بزرگ است که یک سوم طول حیوان را تشکیل می دهد. نام خود را از روغن مومی شکلی که در سر حیوان وجود دارد گرفته اند. این روغن کیفیت بسیار بالایی دارد و قبلا به عنوان سوخت چراغ و بعدها به عنوان ماده خوشبو کننده یا روانکار صنعتی مورد استفاده قرار می گرفته است. از این رو این نوع نهنگ در طول تاریخ بسیار بی رحمانه مورد شکار قرار گرفته است. غذای محبوب این نهنگ هشت پایان دریایی است. 

 3. پرپواز دال (Dall's Porpoise):

طول: حداکثر 2.2 متر

باله پشتی: کوچک و مثلثی شکل

رنگ: سیاه با تکه های سفید در پهلوها


این نهنگ تنها در اقیانوس آرام شمالی و دریاهای مجاور آن یافت می شود. آنها در تابستان به شمال و در زمستان به جنوب مسافرت می کنند. طول عمر آن تفریبا 13 سال است.
4. پرپواز بندرگاه (Harbour Porpoise):

طول: حداکثر 1.8 متر

باله پشتی: کوچک، مثلثی و همرنگ بدن

رنگ: قهوه‌ای تا خاکستری، روشن تر در قسمت شکم


از سایر انواع نهنگ های دندان دار می توان به دلفین ها اشاره کرد که جزو با هوشترین موجودات محسوب می شوند.

  

والهای بالنی 

 

والهای بالنی بجای دندان، دارای صفحاتی برای فیلتر کردن آب دریا و گرفتن موجودات زنده از آن هستند. مشهورترین زیرگونه های این نوع عبارتند از: 

 

1. نهنگ کوهان دار (Humpback Whale) 

 

طول: تا 16 متر، بدن ضخیم و گوشتالو 

رنگ: سیاه تا خاکستری 

باله پشتی: در یک سوم انتهای بدن 

 

والهای کوهان دار در تمامی اقیانوس های دنیا یافت می شوند. در گذشته، کشتار بی رحمانه تعداد آنها را تا 1600 عدد کاهش داده بود ولی خوشبختانه تعداد آنها در دهه های اخیر رئو به افزایش گذاشته بطوریکه اکنون بر 18000 تا 20000 تخمین زده می‌شود. طول عمر این نهنگ حدود 48 سال تخمین زده می شود. نهنگ های کوهان دار کوچکتر طعمه مورد علاقه نهنگ قاتل هستند. 

 

 

 

2. وال آبی (Blue Whale) 

 

طول: تا 30 متر 

رنگ: آبی خاکستری 

 

بازدم: تا ارتفاع 9 متر می رسد. 

 

والهای آبی در تمامی اقیانوس های جهان تردد می کنند. این والها معمولا به تنهایی سفر می کنند و طول مسیر حرکت آنها ممکن است به 0 2500 کیلومتر نیز برسد. اصوات بمی که این موجود تولید می کند ممکن است تا فاصله 1000 کیلومتری نیز قابل دریافت باشند. لیکن بیشتر صداهای این حیوان فرکانسی پایین تر از حد شنوایی انسان دارند. این گونه اکنون در معرض خطر انقراض است. 

 

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 9 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 11:09 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 2 نظر