X
تبلیغات
رایتل

دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

زندگی روستایی باعث افزایش مقاومت در برابر آلرژی ها می شود.

 7 می 2012

 

کودکانی که در جوار طبیعت زندگی می‌کنند کمتر به حساسیت دچار می‌شوند زیرا باکتری های محافظ پوست بیشتری دارند. 

  

  

منبع عکس: سایت akkasee.com

این یافته جدید می‌تواند باعث چرخشی در فرضیه های علوم بهداشت شود، زیرا این ایده را به وجود می‌آورد که تماس با باکتری‌ها در اوایل زندگی نقشی اساسی در توسعه سیستم ایمنی انسان دارد. به نظر می رسد میکروب های موجود بر روی پوست که به تنوع محیط طبیعی وابسته هستند به بدن یاد می‌دهند پاسخ های خود در برابر آلرژی ها را کندتر کند. این موضوع در هفته نامه 7 می آکادمی ملی علوم آمریکا به چاپ رسیده است. 

 

از همین رو گسترش فضای سیز در شهرها اهمیت بیشتری می یابد. کاهش تنوع زیستی در نواحی شهری باعث تخریب وضعیت سلامت ساکنین شهر می شود زیرا تعداد و تنوع برخی از متحدین بسیار کوچک نوع انسان در مبارزه با عوامل حساسیت زا یعنی باکتری ها را کاهش می دهد.  

 

پژوهشگران بر روی 118 انسان بالغ فنلاندی که تمامی عمر خود را در یک شهر کوچک گذرانده اند مطالعاتی صورت داده اند. نوجوانانی که نزدیک جنگل یا مزرعه زندگی می‌کرده‌اند در هنگام تماس با مواد حساسیت زا واکنش های کمتری در مقایسه با ساکنین شهرهای بزرگ داشته اند. 

 

کودکانی که در روستاها زندگی می‌کنند تنوع بیشتری از میکروبهایی به نامgammaproteobacteria در پوست خود دارند. این نوع میکروب که همه جا از ریشه گیاهان تا گودالهای عمیق ته دریاها دیده می شود به سیستم ایمنی بدن پیوند خورده است. نوجوانانی که مفدار بیشتری از این باکتری بر روی پوست خود دارند میزان بیشتری از مولکول ضد التهاب IL-10 در خون خود دارند. این مولکول باعث توقف واکنش‌های حساسیتی شده در نتیجه مقاومت بدن در برابر عوامل حساسیت زا را بالا می برد. 

 

منبع خبر: 

Rural life may boost allergy resistance  

 

تهیه و ترجمه: اصغر ناصری

تاریخ ارسال: چهارشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 09:55 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

سلسله درسهای آیرودینامیک هواپیما (درس اول)

بخش‌های مختلف هواپیما و کارکرد آنها 

 

تالیف اصغر ناصری (asna50@yahoo.com

 

 

 

تصویر از سایت ناسا 

 

برای اینکه هواپیما پرواز کند، باید عاملی وجود داشته باشد که وزن کل هواپیما را به بالا حرکت دهد. بال ها وظیفه تولید بیشتر نیروی بالابر را دارند. برای تولید نیروی بالابر هواپیما باید به سمت جلو رانده شود. هوای پیرامون هواپیما با تولید نیروی پسای آیرودینامیکی در برابر حرکت هواپیما مقاومت می کند. هواپیماهای مسافربری مدرن از بالچه ها برای کاهش نیروی پسا استفاده می کنند. موتورها وظیفه تولید نیروی پیشران و حرکت دادن هواپیما بسوی جلو را به عهده دارند. 

 

برای کنترل و مانور دادن هواپیما، بالهای کوچکی در قسمت انتهای عقبی نصب شده اند. دم هواتپیما معمولا دارای یک تکه افقی ثابت به نام سکان افقی ثابت (horizontal stabilizer) و یک تکه ثابت عمودی به نام سکان ثابت عمودی (Vertical Stabilizer) است. این سکان ها پایداری هواپیما در پرواز افقی را فراهم می‌سازند. سکان عمودی مانع نوسان نوک هواپیما به اطراف (یعنی گردش عرضی Yaw) می شود. سکان افقی از نوسان بالا- پایین نوک هواپیما (یعنی زاویه صعود و نزول pitch) جلوگیری می‌کند. سکان افقی ممکن است در جلوی هواپیما نصب شود که در این صورت کانارد نامیده می شود (مانند هواپیمای برادران رایت یا هواپیمای جنگنده یوروفایتر). 

 

برای اطلاع از نحوه کنترل پرواز هواپیما و مانورهای مختلف آن به مقاله زیر در همین وبلاگ مراجعه کنید: 

  

کنترل پرواز در هواپیما 

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به منبع زیر مراجعه کنید: 

http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/airplane/airplane.html

تاریخ ارسال: دوشنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 10:40 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

درگذشت استاد پرویز شهریاری

   

از شمار دو چشم یک تن کم                                         وز شمار خرد هزاران بیش 

 

22 اردیبهشت ماه سرزمین ایران یکی از بزرگترین آموزگاران عرصه علم و دانش خود را از دست داد. استاد بزرگ ریاضیات کشور و مولف برخی از بهترین کتابهای درسی و کمک درسی کشور. کتابهایی چون روشهای جبر و روشهای مثلثات که آشتی دهنده نسل جوان با ریاضیات و هندسه بشمار می رفتند. 

 

یادش گرامی

تاریخ ارسال: شنبه 23 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 12:11 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 1 نظر

اثبات فرمول کاردانو بری حل معادله درجه سوم

در این مقاله روشی برای استخراج فرمول کاردانو بری حل معادله درجه سوم ارائه می شود. لازم به ذکر است که این فرمول دارای روشهای اثبات متعددی است. 

 

یک معادله درجه سوم چند جمله‌ای در حالت کلی به صورت زیر است: 

 

برای حل این معادله ابتدا تغییر متغیر زیر را اعمال می‌کنیم تا ضریب درجه دوم معادله حذف شود: 

 

که بدست می آید: 

 

 

 

همانطور که می بینید ضریب درجه دوم حذف شده و معادله به صورت کلی زیر در می‌آید: 

 

برای حل این معادله فرض می‌کنیم جواب بصورت X = a + b باشد: 

 

 

در نتیجه می توان تساوی های زیر را نتیجه گرفت: 

 

یا: 

 

در نتیجه a3 و b3 ریشه های معادله درجه دوم زیر هستند: 

که دلتای آن به صورت زیر است: 

 

 و جوابهای آن نیز بصورت زیر محاسبه می شود: 

 

یکی از این دو جواب برابر a۳ و دیگری برابر b۳ است. بنابراین X = a + b و یا: 

 

عبارت زیر رادیکال با فرجه 2 مبین معادله درجه سوم نامیده شده و شرط وجود جواب این معادله را تعیین می کند. 

 

اثبات از : اصغر ناصری

تاریخ ارسال: شنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 12:40 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 9 نظر

داستان پیدایش جنگنده اف 16

ترجمه و تالیف: اصغر ناصری 

 

ریشه پیدایش و تکوین هواپیمای جنگنده /ضربتی اف 16 به سالهای جنگ ویتنام و پی بردن به نواقصی بر می خورد که در اسلوب طراحی جنگنده های آمریکایی آشکار گردید. 

پس از موفقیت جنگنده کوچک و مانورپذیر اف 86 در جنگ کره، الگوی طراحی جنگنده های آمریکایی به سوی تاکید بر سرعت و ارتفاع بالا و برد رادار معطوف شد و در این راه مانورپذیری، میدان دید خلبان و سایر ویژگی های لازم برای درگیری های نزدیک قربانی گردید. این رویکرد در جنگنده مک دانل داگلاس فانتوم اف 4 به نهایت خود رسید که جنگنده اصلی نیروی هوایی و دریایی آمریکا در نیمه پایانی جنگ ویتنام بود. 

 

 F-4

 

اف 4 در ابتدا به عنوان یک هواپیمای رهگیر برای دفاع از ناوگان جنگی آمریکا در برابر حملات هوایی طراحی شده بود. سرعت صعود بالا به ارتفاعات زیاد، سرعت مافوق صوت و موشک های هدایت شونده توسط رادار برای ساقط کردن هواپیمای دشمن از فاصله زیاد از ویژگی های اصلی این جت جنگی بود. 

 

اما اف 4 در نقشی که در جنگ ویتنام برایش در نظر گرفته بودند، یعنی جنگنده برتری هوایی بسیار بد عمل کرد. در حالی که رقبای اف 4 میگ های 17 و 21 ساخت شوروی بودند که با خلبانهای بسیار ناواردتر ویتنام شمالی و چین هدایت می شدند، نسبت برتری هوایی در جنگهای نزدیک به 2:1 رسیده بود در حالی که این نسبت در جنگ کره برای خلبانهای آمریکایی 10 به 1 بود (یعنی در ازای هر 10 جنگنده کره شمالی که ساقط می شد 1 جنگنده آمریکایی هدف قرار می گرفت). با پایان گرفتن جنگ ویتنام معلوم شد که اف 4 از نواقص زیر رنج می برد: 

 

1. اندازه بزرگ: خلبانان اف 4 بطور مکرر در وضعیت هایی دچار می شدند که قادر به دیدن جت‌های کوچک میگ 21 در فواصل دور نبودند در حالی که خلبانان میگ آنها را می دیدند.  

2. دید ضعیف خلبان: برای به حداقل رساندن نیروی پسا در هواپیما اف 4 و تمام هواپیماهای جنگی قبل از آن دارای سرپوش کابین (کانوپی) حبابی نبودند. دید رو به پایین و دید کناری ضعیف بوده و دید عقب سری اصلا وجود نداشت.  

3. مانورپذیری: اف 4 می توانست با شتاب گرانش 7 جی دور بزند، اما بسرعت انرژی خود را از دست می داد و سرعت و ارتفاع آن کاهش می یافت.  

4. عملکرد انتقالی: توانایی اف 4 در تغییر وضعیت مانور خود (غلت زدن سریع در شتاب گرانش بالا) ضعیف بود.  

5. هزینه: تدارک و نگهداری اف 4 گران تمام می شد. 

عدم وجود توپ زیر دماغه: در مدلهای اولیه اف 4 توپ زیر دماغه وجود نداشت در نتیجه در نبردهای نزدیک خلبان بی دفاع بود.  

6. مقاومت در شرایط نبرد: مانورهای سخت باعث اتمام سریع سوخت اف 4 می شد. 

 

اما دلیل وجود این همه نقص در هواپیمایی که قرار بود جنگنده برتر نیروی هوایی و دریایی آمریکا باشد، این منطق بود که دوره درگیری های نزدیگ هوایی یا به اصطلاح داگ فایتینگ به پایان رسیده است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 09:45 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 2 نظر
   1      2   >> صفحات وبلاگ