X
تبلیغات
زولا

دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

چف و فلیر: اقدامات تدافعی در برابر موشک‌های ضد هواپیما

منبع: 

http://www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/systems/chaff.htm

 

ترجمه و تلخیص: اصغر ناصری - بهمن ماه 1391  

چف و فلیر ساز و کارهای دفاعی در برابر آشکارسازی و حمله هواپیماها و سیستم های دفاع هوایی دشمن هستند. فلیرها گلوله‌هایی آتشین هستند که از هواپیما پرتاب می‌شوند تا سیستم های هدف گیری حساس به حرارت را گمراه داده و از مسیر هواپیما دور کنند. فلیرهایی که هواپیما از خود پرتاب می‌کندگلوله‌های منیزیومی هشتند که پس از اشتعال برای مدت کوتاهی (کمتر از ١٠ ثانیه) با دمای ١٠٠٠ درجه سانتی گراد می‌سوزند. دمای اشتعال آنها گرمتر از دمای گازهای خروجی یک هواپیماست در نتیجه باعث جدب و انحراف موشک‌های حرارتی که هواپیما را هدف گرفته‌اند می‌شود.  

 

  

هواپیمای هرکولس سی 130 تمامی فلیرهای خود را رها می کند 

معمولا فلیرها در نواری که با رشته‌های آلومینیومی تقویت شده پیچیده می‌شوند و این مجموعه داخل یک غلاف آلومینیومی به ضخامت 0.8 میلی متری قرار داده می شود. این غلاف با یک لایی نمدی و درپوش پلاستیکی بسته می‌شود. در بالای غلاف یک کارتریج ضربانی پیروتکنیکی قرار دارد که بطور الکترونیکی فعال شده و گازهای داغی تولید می‌کند که یک پیستون را به جلو رانده و باعث پرتاب ماده تشکیل دهنده فلیر و درپوش انتهایی به بیرون هواپیما می‌شوند.  

دونوع اصلی فلیرها عبارتند از پیروتکنیک وپیروفوریک. فلیرهای پیروتکنیک نور سفید و دود بسیار قابل مشاهده تولید می‌کنند. اگر این فلیرها رویزمین سقوط کنند می‌توانند باعث آتش سوزی شوند. فلیرهای پیروفوریک بسیار کمتر قابل مشاهده هستند. این فلیرها از تکه‌های ورق که بسیار سریع اکسیده شده و تولید حرارت می‌کنند ساخته شده‌اند. این فلیرها قبل از سقوط روی زمین سرد شده و به براده‌های فلزی تبدیل می شوند.  

فلیرهای پیشرفته تر دارای یک سیستم پیش رانه هستند که فلیر را در مسیری مشابه مسیر حرکت یک هواپیما ولیکن به دور از آن هداست می کند. برخی موشک های حرارتی پیشرفته تر می توانند بین یک فلیر در حال سقوط ازاد و یک جسم در حال پرواز تمایز قایل شوند و بدین ترتیب در برابر فریب خوردن مصون تر هستند. فلیرهای مجهز به سیستم پیشرانه بهتر می توانند این موشک ها را فریب دهند زیرا عمل یک هواپیما را شبیه سازی می کنند.  

چف

چف از رشته های کوچکی تشکیل شده که سیگنال‌های راداری را منعکس کرده و وقتی در حجم زیادی از هواپیما رها می شوند، ابری درست می کنند که بطور موقت هواپیما را از دید رادار می پوشاند. دو نوع اصلی چف که در هواپیماهای نظامی استفاده می‌شود ورقه‌های آلومینیوم و رشته های شیشه‌ای پوشیده شده از آلومینیوم هستند. امروزه بیشتر از نوع دوم استفاده می‌شود.  

 

  

مراحل فریب موشک هدایت شونده توسط چف 

هر دو نوع به شکل دوقطبی هایی به طول 7.5  تا 50 میلی متر بریده می شوند. اندازه آنها باید بقدری کوچک باشد که برای باقی ماندن به مدت کافی در هوا بقدر کافی سبک باشند. ضخامت رشته های چف معمولا حدود٢٥ هزارم میلی متر است. 

 

 

مقایسه ابعاد رشته های چف با یک سکه 

این رشته های چف از فیبر شیشه اندودشده با فلز روی ساخته شده اند 

 

تاریخ ارسال: شنبه 30 دی‌ماه سال 1391 ساعت 10:41 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 2 نظر

پرواز بدفرجام B-52 و آشکار شدن یک ضعف ساختاری مهم

پرواز بدفرجام بمب افکن B-52 ضعف ساختاری مهلکی را در این هواپیمای جنگی آشکار ساخت.

منبع:  

http://news.yahoo.com/fateful-b-52-flight-revealed-deadly-weakness-223142705.html

 

24 ژانویه 1963 – در طی یک ماموریت آموزشی جنگ سرد، سرهنگ دان بولی بمب افکن عظیم بی 52 خود را بر فراز زمین برفی جنگل های دامنه کوه الفانت در مین هدایت می کرد. ناگهان هواپیما با یک جریان هوای مغشوش برخورد کرده و دچار لرزش شدیدی شد به طوری که او دیگر نمی توانست عقربه های صفحه کنترل را بخواند. با عقب کشیدن سکان هدایت و فشردن بر پدال گاز او سعی کرد از جریان هوای مغشوش فرار کند که به ناگاه صدای بانگ دلهره آوری شنید.  

بمب افکن با سرعت 520 کیلومتر بر ساعت در حال سقوط بود که سرهنگ دان بولی فرمان پریدن از هواپیما را به همه نه خدمه هواپیما صادر کرد. آنها تنها چند ثانیه برای نجات خود وقت داشتند. خلبان و کمک خلبان و یکی دیگر از خدمه امکان استفاده از صندلی پرتاب رو به بالا را داشتند. بقیه باید یا به سمت پایین پرتاب شده یا از چتر نجات استفاده می کردند.  

صدای انفجار مانند شنیده شده مربوط به کنده شدن سکان عمودی (دم) هواپیما بود. با از دست دادن کنترل هواپیما او فرمان ترک آن را صادر کرد.  

تنها سرهنگ دان بولی و کمک خلبان او آدلر موفق به پرش شدند. هفت خدمه دیگر جان خود را در برخورد هواپیما به دامنه کوه از دست دادند.  

کمک خلبان که در اثر برخورد با درخت  و زمین بشدت صدمه دیده بود 14 ماه را در بیمارستان سپری کرد و در اثر سرمازدگی و قانقاریا یک پای خود را از دست داد. اما خلبان دان بولی صدمه غیرقابل جبرانی ندید.  

دان بولی پرواز با بی 52 های دیگر را به عنوان یک خلبان با تجربه ادامه داد اما آدلر بازنشسته شده و به عنوان وکیل حقوقی مشغول به کار شد. دان بولی اکنون 90 سال و آدلر 81 سال دارد.

در دهه 60 و 70 میلادی پیشرفت شوروی ها در تکنولوژی رادار باعث شد بمب افکن های استراتژیک آمریکا مجبور به یادگیری پرواز در ارتفاعات پایین تر از دید رادار شوند. برای این کار بی 52 ها به رادار شناسایی عوارض و اجتناب از برخورد با زمین (terrain avoidance radar) مجهز شدند.    

اما در ارتفاعات پایین جریان های هوا بسیار مغشوش و سهمگین هستند و باعث خستگی زودهنگام بدنه هواپیما می شوند. این واقعه یک نقص ساختاری در بی 52 ها را آشکار ساخت: دم عمودی بی 52 در ارتفاعات پایین بسیار آسیب پذیر است.  

رفع این نقص موجب شد بی 52 بتواند به عنوان با دوام ترین هواپیمای جنگی طول عمری بیش تر از هر هواپیمای دیگر داشته باشد. بی 52 در سال 1955 وارد خدمت شد لیکن انتظار می رود تا سال 2045 در خدمت نیروی هوایی آمریکا باقی بماند. 

 

تصاویر: 

 

 

لاشه بی 52 پرواز 1963 همراه با یادبودی که برای قربانیان آن نصب شده است. 

 

 

آزمایش پایداری پرواز بی 52 با سکان عمودی جدا شده در سال 1964 

 

 

دان بولی در 10 ژانویه 2013 

 

 

جرالد آدلر جهت یاب پرواز در 2013 

تاریخ ارسال: دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1391 ساعت 04:43 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

موتورهای جستجوی وب چگونه کار می‌کنند؟

منبع اصلی:  Webopedia 

 

ترجمه: اصغر ناصری - زمستان 1391 

 

موتورهای جستجو ابزار اصلی یافتن اطلاعات در پهنه عظیم وب جهان گستر هستند. بدون موتورهای جستجوی پیشرفته، یافتن اطلاعات مورد نظر در اینترنت تقریبا غیرممکن خواهد بود مگر این که آدرس URL صفحه وب مورد نظر را دقیقا بدانید. در این مقاله نگاه کوتاهی خواهیم انداخت به نحوه کار کردن موتورهای جستجو و عواملی که برخی از آنها را در صدر توجه کاربران قرار می‌دهد. 

 

وقتی افراد از واژه موتور جستجوی وب استفاده می کنند معمولا منظورشان فرم های جستجویی است که امکان جستجو در میان اسناد HTML گردآوری شده توسط برنامه ای به نام روبوت را می‌دهند. 

 

اساسا سه نوع موتور جستجو وجود دارد: آنهایی که توسط روبوت عمل گردآوری اطلاعات را انجام می دهند و به نام خزنده (crawler)، مورچه (ant) یا عنکبوت (spider) خوانده می شوند (زیرا عملی مانند خزیدن در پهنه عظیم وب و گردآوری تدریجی داده را انجام می دهند) و آنهایی که اطلاعات آنها توسط افراد گردآوری می شود و بالاخره موتورهای جستجویی که ترکیبی از هر دو عمل را انجام می دهند. 

 

موتورهای جستجوی مبتنی بر روبوت از نرم‌افزارهای خودکار استفاده می کنند. این نرم‌افزارها یک وب سایت را بازدید کرده، اطلاعات موجود در صفحات آن را خوانده و متا تگ های سایت را بررسی می‌کنند. همچنین لینک‌های موجود در هر صفحه را نیز شناسایی می‌کنند تا صفحاتی که لینک ها به آنها متصل می‌شوند را نیز بدین ترتیب مورد بازدید و نمایه‌سازی قرار دهند. روبوت تمامی اطلاعات گردآوری شده را به مخزن داده مرکزی می‌فرستد تا در آنجا اطلاعات نمایه‌سازی شود. منظور از نمایه‌سازی ذخیره کلید واژه‌های اصلی همراه با آدرسی است که این کلید واژه‌ها در آنجا مشاهده شده‌اند. روبوت بطور دوره‌ای وب ‌سایت‌های قبلی را بازدید می‌کند تا تغییر اطلاعات موجود در آنها را ثبت کند. 

 

موتورهای جستجویی که توسط انسانها تغذیه می شوند تنها اطلاعاتی را گردآوری و نمایه می‌کنند که توسط عوامل انسانی به آنها ارسال شده است. 

 

 در هرحال، وفتی عبارتی را در موتور جستجو می کاوید، در حقیقت نمایه ای را جستجو می کنید که موتور جستجو از پیش آماده و ذخیره کرده است. بنابراین واقعا وب را جستجو نمی کنید. این نمایه‌ها بانک های اطلاعاتی غول ‌آسایی از تریلیون ها آدرس می توانند باشند. به همین دلیل برخی نتایجی که موتورهای جستجوی بزرگی مانند Yahoo یا Google بر می‌گردانند لینک های غیرمعتبر یا مرده هستند. از آنجایی که نتایج جستجوی مبتنی بر نمایه هستند، اگر نمایه مرتب بروز نشود ممکن است حاوی اطلاعاتی مربوط به صفحاتی باشد که دیگر در وب موجود نیستند. 

 

موتورهای جستجوی مختلف از الگوریتم های اختصاصی خود برای رتبه بندی نتایج استفاده می‌کنند. به همین دلیل برخی موتورهای جستجو بهتر و سریع تر شما را به نتیجه مورد نظر می‌رسانند. 

یکی از عناصر اصلی مورد پویش الگوریتم های جستجو، تعداد و مکان ظهور کلیدواژه ها در یک صفحه وب است. هرچه تکرار کلیدواژه ای در یک صقحه وب بیشتر باشد، موتور جستجو اهمیت بیشتری برای آن صفحه قایل شده و آن را در نتایج جستجو در رده بالاتری قرار می دهد. البته الگوریتم های مورد استفاده موتورهای جستجو روز بروز حرفه ای تر می شوند تا صفخات قلابی با محتوای بی ارزش را تشخیص دهند. 

 

نگاهی به تاریخ موتورهای جستجو 

اولین ابزار جستجوی اینترنت در سال 1990 ابداع شد که Archie نام داشت. این ابزار فهرست های سبسبه مراتبی از تمام فایل هایی که روی سرورهای بدون نام FTP بودند تولید می کرد و بدین ترتیب یک بانک اطلاعاتی قابل جستجو از نام فایل ها ایجاد می‌نمود.یکسال بعد Gopher پا به عرصه گذاشت که می توانست اسناد ایجاد شده با متن ساده را شناسایی و نمایه کند. ورونیکا و جاگ هد دو ابزار فرعی برای جستجوی سیستم نمایه گوفر بودند. اولین موتور جستجوی واقعی وب توسط ماتیو گری در 1993 ابداع شد و Wandex نام داشت.  

 

 

نمونه ای از فهرست های Gopher 

 

در مارس 1996 دو دانشجوی دانشگاه استانفورد به نام های لری پیج و سرگئی برین پروژه ای تحقیقاتی به نام موتور جستجوی گوگل را آغاز کردند. این پروژه تحقیقاتی دانشگاهی بتدریج به یکی از بزرگترین و موفق ترین موتورهای جستجوی وب تبدیل شد و هم اکنون کمپانی گوگل در زمره بزرگترین شرکت های دنیای کامپیوتر و اینترنت محسوب می شود. تصویر زیر صفحه موتور جستجوی گوگل در سال 1998 را نشان می دهد: 

 

 

برای اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید: 

 

جستجوی اطلاعات بر روی اینترنت 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1391 ساعت 02:37 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

صحنه‌های برجسته‌ای از نمایشگاه لوازم الکترونیک 2013

عکس های زیر از نمایشگاه لوازم الکترونیک 2013 (International Consumer Electronics Show) انتخاب شده است. 

 

منبع: سایت Yahoo News 

  

رپتار (Reptar) یک مار رباتیک است که توسط شرکت Lego در نمایشگاه CES معرفی خواهد شد. این ربات قادر به مکالمه با iPhone، iPad و iPod از طریق بلوتوث خواهد بود. 

 

  

لنز الکترونیکی سامسونگ که با فشردن یک سوئیچ می‌تواند از حالت دو بعدی به تصویربرداری سه بعدی منتقل شود.

 

  

 

مدل Sharp IGZO Tablet Aquos Pad که از فناوری نوین شرکت شارپ تحت عنوان IGZO استفاده می‌کند. فناوری IGZO (اکسید روی گالیوم ایندیوم) کیفیت تصویر بسیار بالا با توان مصرفی اندک ایجاد می کند. 

 

  

 

دوربین ویدیویی کیفیت بالای EGO که مجهز به فناوری WiFi است و می تواند از طریق امواج شبکه تلفن همراه اطلاعات ارسال کند. قیمت خرده فروشی این دوربین 179 دلار است. 

  

ماوسی با 12 تکمه ساخت شرکت Genius. این ماوس بسیار دقیق مناسب بازی های رایانه‌ای است. 

 

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 19 دی‌ماه سال 1391 ساعت 02:59 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر

الگوهای جالب اعداد

به چند الگوی جالب اعداد که در زیر معرفی شده توجه کنید. آیا می‌توانید توضیحی برای آنها بیابید؟


الگوی اول:


12345679 x   9 = 111,111,111
12345679 x 18 = 222,222,222
12345679 x 27 = 333,333,333
12345679 x 36 = 444,444,444
12345679 x 45 = 555,555,555
12345679 x 54 = 666,666,666
12345679 x 63 = 777,777,777
12345679 x 72 = 888,888,888
12345679 x 81 = 999,999,999


دقت کنید که عامل های دوم ضرب، مضارب عدد نه هستند و رقم 8 از دنباله ارقام 12345679 غایب است.


الگوی دوم:


1 x 8 + 1 = 9
12 x 8 + 2 = 98
123 x 8 + 3 = 987
1234 x 8 + 4 = 9876
12345 x 8 + 5 = 98765
123456 x 8 + 6 = 987654
1234567 x 8 + 7 = 9876543
12345678 x 8 + 8 = 98765432
123456789 x 8 + 9 = 987654321


الگوی سوم:


0 x 9 + 1 = 1
1 x 9 + 2 = 11
12 x 9 + 3 = 111
123 x 9 + 4 = 1111
1234 x 9 + 5 = 11111
12345 x 9 + 6 = 111111
123456 x 9 + 7 = 1111111
1234567 x 9 + 8 = 11111111
12345678 x 9 + 9 = 111111111


الگوی چهارم:


0 x 9 + 8 = 8
9 x 9 + 7 = 88
98 x 9 + 6 = 888
987 x 9 + 5 = 8888
9876 x 9 + 4 = 88888
98765 x 9 + 3 = 888888
987654 x 9 + 2 = 8888888
9876543 x 9 + 1 = 88888888
98765432 x 9 + 0 = 888888888


تاریخ ارسال: سه‌شنبه 5 دی‌ماه سال 1391 ساعت 07:50 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 2 نظر
   1      2   >> صفحات وبلاگ