X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

گرمایش جهانی چیست؟

همایش جهانی که هم اکنون در پاریس به ابتکار سازمان ملل جریان دارد، وظیفه خطیری بعهده گرفته است: معکوس ساختن فرایند گرمایش جهانی. امروز جمعه آخرین روز این همایش است.


 

اثر گلخانه ای

اثر به اصطلاح "اثر گلخانه ای" (greenhouse effect) پدیده ای طبیعی است که سیاره زمین را به حد کافی گرم ساخته تا انسان بتواند بر روی آن براحتی زندگی کند.

 

لایه ای نامرئی از نیتروژن، اکسیژن و حجم کمتری از دی اکسید کربن و سایر گازها، سیاره ما را احاطه کرده و این امکان را پدید آورده که گرمای خورشید در مجاورت زمین باقی بماند.

 

با این وجودفعالیت های انسانی مانند سوزاندن زغال سنگ و نفت، مقادیر عظیمی دیاکسید کربن به داخل اتمسفر تزریق کرده که مانند پتویی اضافی بر روی زمین عمل کرده و مقدار بیشتری از تشعشع خورشیدی را به دام می اندازد.

 

منابع آلودگی

حجم خروجی گازهای گلخانه ای تولید شده توسط بشر بیشتر از هر زمان دیگری است و به حدود 53 میلیارد تن دی اکسید کربن در سال 2014 رسیده است. سرعت تولید گازهای گلخانه ای در حال افزایش است و در طی دهه 2000 هر سال 2.2 درصد افزایش داشته در حالی که در فاصله سالهای 1972 تا 2000 حدود 1.3 درصد در سال بوده است.

 

تولید انرژی بزرگترین منبع گازهای گلخانه ای با 35 درصد سهم از این پدیده بشری است. کشاورزی و جنگل زدایی نیز 24 درصد از سهم تولید گازهای گلخانه ای را بخود اختصاص می دهند.

 

صنایع سنگین 21 درصد از این سهم را بعهده داشته، حمل و نقل 14 درصد و ساختمان سازی مسئول انتشار 6 درصد از کل گازهای گلخانه ای هستند.

 

متوسط تراکم گازهای گلخانه ای در جو زمین 430 ذره در میلیون معادل دی اکسید کربن (CO2e) در سال 2011 بوده است، سطحی که در طول 800 هزار سال گذشته در زمین هرگز دیده نشده است. برای اینکه گرمایش جهانی با احتمال دو در سه در سطح دو درجه سلسیوس بالاتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی باقی بماند، این سطح تراکم نباید از 450 ذره در میلیون CO2e تا انتهای قرن حاضر تجاوز کند.

 

سیاره ای گرمتر

دمای متوسط جو زمین در فاصله سالهای 1880 تا 2015 حدود 1 درجه افزایش یافته است. اما این افزایش یکنواخت نبوده و بر سطح زمین دمای بالاتری از اقیانوسها ثبت شده و در قطب های شمال و جنوب افزایش ها بالاتر بوده است.

 

سه دهه اخیر گرمترین سالها بر رویکره زمین از سال 1850 بوده است. دمای سطح اقیانوس ها نیز 0.11 درجه بالاتر ازمتوسط سالهای 1971 تا 2010 بوده است.

 

نهاد علمی آب و هوای سازمان ملل پیش بینی کرده است که بدون کاستن ازانتشار آلاینده ها، دمای زمین تا سال 2100 به میزان 3.4 تا 4.8 درجه افزایش خواهد یافت. این افزایش دما شرایط زندگی بر روی زمین را بسیار دشوار ساخته و باعث ذوب شدن حجم زیادی از یخهای قطبی و دگرگونی های مخرب آب و هوایی خواهد شد.


 

کاستن از انتشار گازهای گلخانه ای و رسیدن به سطح مورد نظر اجلاس جهانی پاریس نیاز به میلیاردها دلار سرمایه گذاری و تغییر ساختار کارخانجات صنعتی در کشورهایی مانند چین و ایالات متحده دارد. امری که از بزرگترین موانع بر سر راه رسیدن به توافق مشترک در اجلاس جهانی پاریس محسوب می شود.

 

منبع اصلی: یاهو نیوز - رویترز

 


تاریخ ارسال: جمعه 20 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 09:40 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر