دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

تاق کسری، بلندترین تاق دست ساز بشر

تاق کسری، بلندترین تاق دست ساز بشر


تیسفون پایتخت تاریخی پارتها و ساسانیان بوده و یکی از شهرهای بزرگ میانرودان (بین النهرین) باستان محسوب می‌شده است.مهمترین بنای بجای مانده از آن دوران، تاق بزرگ کسری است. این شهر در کرانه غربی رود دجله و شمال شرق بابل باستان قرار دارد. امروزه بقایای این شهر در قلمرو دولت عراق در حدود 35 کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد. تیسفون بزرگترین شهر دنیا از سال 570 تا 637 پیش از میلاد بوده، یعنی تا زمانی که تاراج و ویرانگری تازیان بر پادشاهی دیرپای ساسانیان خط پایان نهاد. منصور خلیفه عباسی در ویران ساختن بقایای تاق کسری و اتمام کار مهاجمان عرب اهتمام کرد ولی در این کار ناکام ماند. هم اکنون بقایای این بنای با ارزش تاریخی به واسطه بی‌توجهی دولت عراق در حال تخریب است.


 

تاق کسری با ارتفاع 37 متر بلندترین تاق دست ساز بشر است و بنا به گفته جکیم فردوسی از یک معمار رومی در طراحی و ساخت سازه آن استفاده شده که برای نشست و پایدارشدن کامل پایه های قطور بنا سه سال پس از ایجاد پی و شالوده، صبر کرده است. چنانچه تعصب غربیان و بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی کشور نبود این بنا باید از دیرباز در زمره عجایب معماری جهان داخل می‌گشت.

 

در طی دوره ساسانیان جمعیت بزرگی در تیسفون گردآمده بودند که شامل ارمنیان، پارسیان، یونانی‌ها و آشوری‌ها می‌شد. در شهر آزادی مذاهب حاکم بود و مسیحیان، یهودایان و زرتشتی‌ها در آن بسر برده و اعمال مذهبی خود را انجام می‌دادند. بخش بزرگی از جمعیت این شهر پس از یورش تازیان از این شهر گریختند و کم کم به متروکه‌ای تبدیل شد.


منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ctesiphon

 "Largest Cities Through History". geography.about.com.

شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی، تصحیح ژول فون مول، چاپ مسکو

تاریخ ارسال: جمعه 20 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 04:04 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر