دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

آئروژل: سبکترین ماده جامد شناخته شده

آئروژل: سبکترین ماده جامد شناخته شده

 

این ژل جامد شگفت انگیز سبکترین ماده جامد شناخته شده در جهان است. یک متر مکعب از این ماده تنها 160 گرم وزن دارد. به عبارتی این ماده جامد 6200 بار سبکتر از آب است! با وجود ظاهر ابر مانند آن، جامدی مستحکم و سخت مانند استایروفوم است.

 


آئروژل از زمان ابداع آن در سال 1931 توسط دانشمند آمریکایی ساموئل کیستلر، درکاربردهای بسیار گوناگونی از ماموریت‌های فضایی برای گردآوری غبار ناشی از دنباله ستاره‌های دنباله‌دار گرفته تا ساخت لباس محافظ در برابر حرارت بالا مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده خواص بسیار متناقضی دارد: به علت سبکی فوق العاده زیاد مانند ابر بنظر می‌رسد لیکن در دفع حرارت بسیار خوب عمل می‌کند و چنانچه در شکل زیردیده می‌شود قادر است از یک گل در برابر حرارت زیاد محافظت کند.


 

مولکولهای مجزایی که آئروژل را می‌سازند مانند دستکش‌های بسیار کوچک بیس بال عمل می‌کنند. بدین ترتیب این ماده می‌تواند ذرات بسیار سریع مانند غبار کیهانی را بدون تخریب آنها گردآوری کند. ناسا از این خاصیت آئروژل برای گردآوری غبار دم ستاره‌های‌دنباله دار استفاده کرده است. جالب اینجاست که ماده اصلی بکار رفته در ساخت آئروژل سیلیس است که به فراوانی در پوسته زمین یافت می‌شود.

 

منبع:

http://www.businessinsider.com/the-coolest-chemicals-ever-created-by-humans-2015-7

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 24 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:33 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر