دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

کوسه گرینلند با چهارصد سال سن!

کوسه گرینلند با چهارصد سال سن!

 

این موجود در عصر فرمانروایی جیمز اول در انگلستان بدنیا آمد، زمانی که رنه دکارت اصول اندیشه خود را تدوین می‌کرد جوان بود و هنگام جنگهای استقلال آمریکا به سن بلوغ رسیده بود. این کوسه گرینلند ماده حدود 400 سال سن دارد و احتمالا مسن ترین موجود مهره‌داری است که در جهان زندگی می‌کند.

 

تا پیش ازکشف این موجود، گمان می‌رفت والهای سرخمیده با 211 سال طولانی‌ترین عمر را در بین حیوانات داشته باشند. لیکن این کوسه تازه کشف شده گوی سبقت را از این نوع وال ربوده است. پیش‌بینی می‌شود این نوع کوسه عمری میان 200 تا 570 سال داشته باشد. این کوسه خاکستری و فربه یکی از بزرگترین گوشتخواران دنیا است و طول آن به 5 متر می‌رسد. با این وجود تا بحال موردی از حمله آن به انسان گزارش نشده است.


 

دانشمندان زیست شناس برای اندازه گیری طول عمر موجودات از رادیوگرافی کربن 14 استفاده می‌کنند. کربن 14 یک ایزوتوپ رادیواکتیو این عنصر با نیمه عمر 5730 سال است، یعنی پس از این مدت نیمی از کربن 14 موجود تجزیه می‌شود. با اندازه‌گیری میزان کربن 14 موجود در بافت‌های موجودات زنده می‌توانند مقداری را که در اثر فعالیت رادیواکتیو تجزیه شده اندازه‌گیری و از آن طریق سن موجود را تخمین بزنند. لنز چشم این کوسه حاوی پروتئین خاصی است و زیست شناسان با به دام انداختن این کوسه و نمونه‌برداری از لنز چشمی آن توانستند طول عمر این موجود را اندازه بگیرند. گرینلند جزیره بزرگی است که در شمال غربی انگلستان واقع است.


https://www.theguardian.com/environment/2016/aug/11/400-year-old-greenland-shark-is-the-oldest-vertebrate-animal#img-2

 

تاریخ ارسال: جمعه 27 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 09:18 ق.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر