X
تبلیغات
زولا

دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

درگذشت استفن هاوکینگ بزرگ


استفن هاوکینگ، یکی از درخشان ترین اندیشمندان فیزیک نوین در سن 76 سالگی در خانه خود واقع در کمبریج انگلستان درگذشت. او به مدت چندین دهه بر صندلی چرخدار خود قرار داشته و به کمک یک صدای کامپیوتری که حرکات ظریف گونه های او را ثبت می کرد صحبت می نمود. با این وجود، او را می‌توان نامورترین فیزیکدان در سراسر دنیا دانست.

 

هاوکینگ یکی از برجسته ترین دانشجویان فیزیک دانشگاه کمبریج بود که بیماری تصلب شرایین آمیوتروفیک (ALS) در او تشخیص داده شد، یک بیماری که رفته رفته سلولهای عصبی را از بین می برد. در این زمان تنها 21 سال داشت. با این وجود او به فعالیت علمی ادامه داد و بزودی مجموعه ای از نظریات پیشگام در فیزیک نوین ارائه داد که تصور انسان از جهان پیرامون را دگرگون ساختند. در سال 1966 او تز دکترای خود را ارائه کرد که به موجب آن دنیا از یک تکینگی (singularity) آغاز می شود.

 

کارهای بعدی او درک ما از سیاهچاله ها را تغییر دادند. پیش از آن دانشمندان باور داشتند که هیچ چیز نمی تواند از یک سیاهچاله بگریزد در نتیجه سیاهچاله به رشد خود بصورت بی پایان ادامه می دهد. اما هاوکینگ این نظریه را عرضه کرد که مکانیک کوانتوم این اجازه را به سیاهچاله می دهد که به تشعشع ذره ای بپردازد، پدیده ای که به نام تشعشع هاوکینگ موسوم است.

 

هاوکینگ همچنین برخی از رازآلودترین مفاهیم در فیزیک و کیهان شناسی را برای عموم مردم آشنا ساخت. در سالهای اخیر او به موضوعات بسیار متنوعی از جمله خطرات هوش مصنوعی برای انسان و احتمال تبدیل کره زمین به سیاره ای آتشین مانند زهره پرداخت و همه اینها در حالی بود که همچنان به انتشار کارهای مهم خود در زمینه فیزیک ادامه می داد. 


https://www.livescience.com/48972-stephen-hawking-artificial-intelligence-threat.html

تاریخ ارسال: چهارشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 02:42 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر