دنیای علم و تکنولوژی

اخبار و مقالات مربوط به دنیای علم و تکنولوژی ترجمه شده از منابع معتبر

سیمو هایا برترین تک تیرانداز تاریخ

جنگ زمستانی (Winter War) یکی از شگفتی های تاریخ است. سه ماه پس از شروع جنگ جهانی دوم، ژوزف استالین رهبر شوروی در ادامه سیاست های توسعه طلبانه خود تصمیم به تجاوز به خاک فنلاند گرفت. فنلاند در آن زمان کشور کوچک و هدفی اسان برای استالین بشمار می رفت. نیروهای شوروی ده برابر فنلاند سرباز پیاده، سی برابر هواپیمای جنگی و صد برابر تانک بیشتر داشتند.


لیکن ارتش شوروی در اثر پاکسازی بزرگ 1937 بیشتر نیروهای قابل خود را از دست داده بود. حدود سی هزار نفر از افسران عالی رتبه ارتش سرخ اعدام شده و یا در زندان بودند. در نتیجه این اقدامات استالین، نیروهای شوروی از روحیه پایینی برخوردار بودند.


نتیجه جنگ برای شوروی فاجعه بار بود: بیش از 125000 کشته و مفقود، 180000 زخمی و 5000 اسیر. روسها 3500 تانک و 350 فروند هواپیما را نیز از دست دادند.


اجساد سربازان شوروی و تانکها و ادوات نظامی منهدم شده در خاک فنلاند


یکی از چهره های برجسته این جنگ، سیمو هایا Simo Haya تک تیرانداز معروف ارتش فنلاند بود. او با مخفی شدن در برف توانست در مدت سه ماه 500 سرباز ارتش سرخ را به هلاکت رساند. روسها به او لقب مرگ سفید داده بودند.او هیچ سلاح مدرنی در اختیار نداشت، بلکه تنها از حواس پنجگانه و بینایی چشمان تیزبین خود استفاده می کرد.


در خاتمه جنگ یک ژنرال ارتش سرخ چنین گفت: "ما 22000 مایل مربع از خاک فنلاند را بدست آوردیم، درست به اندازه ای که بتوانیم اجساد خود را در آن دفن کنیم."


منابع:

WikiPedia

Discovery Channel

تاریخ ارسال: دوشنبه 30 خرداد‌ماه سال 1390 ساعت 12:22 ب.ظ | نویسنده: اصغر ناصری | چاپ مطلب 0 نظر